Dopuszczalne urządzenia kanalizacyjne
Jeżeli budynek może zostać podłączony do sieci kanalizacji sanitarnej, masz obowiązek przyłączenia go do takiej sieci. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy nieruchomość była wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, wybudowaną i prawidłowo zgłoszoną przed wybudowaniem sieci kanalizacyjnej.
W przypadku gdy nie masz możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacji sanitarnej, masz obowiązek wyposażenia swojej nieruchomości w szczelny osadnik na nieczystości ciekłe (tak zwane „szambo”) lub przydomową oczyszczalnię ścieków.
Jeżeli nieruchomość nie jest wyposażona w żadne z tych urządzeń lub jeżeli urządzenie nie spełnia wymogów prawa (na przykład osadnik nie jest szczelny), masz obowiązek wyposażenia nieruchomości w urządzenie spełniające wymogi.
Opróżnianie zbiorników bezodpływowych
W jaki sposób opróżniać zbiornik?
Jeżeli odprowadzasz ścieki do zbiornika bezodpływowego (szamba), masz obowiązek zlecać opróżnianie zbiornika przedsiębiorcy posiadającemu odpowiednie zezwolenie.
Nie możesz opróżniać (wypompowywać) zbiornika samodzielnie. Nie możesz również odprowadzać ścieków ze zbiornika np. do przydrożnego rowu.
Wymagane dokumenty
Masz obowiązek zawarcia umowy z przedsiębiorcą świadczącym usługi opróżniania zbiorników na nieczystości. Możesz zawrzeć umowę z więcej niż jednym przedsiębiorcą. Po wykonaniu usługi przedsiębiorca wystawi fakturę. Zachowaj ją do ewentualnej kontroli.
Listę przedsiębiorców posiadających zezwolenie na terenie gminy Oświęcim znajdziesz w na stronie internetowej BIP gminy Oświęcim https://bip.malopolska.pl/ugoswiecim.
Jak często opróżniać zbiornik?
Zbiornik powinien być opróżniany z częstotliwością zapewniającą niedopuszczenie do jego przepełnienia. Oznacza to, że częstotliwość opróżniania zbiornika powinna być dostosowana do ilości wody zużywanej na terenie nieruchomości oraz do pojemności zbiornika.
Niezależnie od ilości zużywanej wody, zbiornik nie powinien być opróżniany rzadziej niż dwa razy w ciągu roku.
Usuwanie osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków
Zgłoszenie oczyszczalni do urzędu
Jeżeli wyposażysz swoją nieruchomość w przydomową oczyszczalnię ścieków, przed rozpoczęciem jej eksploatacji musisz zgłosić taki zamiar do urzędu gminy – jak to zrobić sprawdzisz na stronie internetowej BIP gminy Oświęcim https://bip.malopolska.pl/ugoswiecim.
W jaki sposób opróżniać osadnik oczyszczalni?
Jeżeli odprowadzasz ścieki do przydomowej oczyszczalni ścieków, masz obowiązek zlecać opróżnianie osadnika oczyszczalni przedsiębiorcy posiadającemu odpowiednie zezwolenie.
Nie możesz opróżniać osadnika oczyszczalni samodzielnie. Nie możesz również odprowadzać oczyszczonych ścieków z osadnika w sposób inny niż określony w zgłoszeniu – gdy na przykład według zgłoszenia oczyszczone ścieki odprowadzane są do gruntu za pomocą drenażu rozsączającego, nie możesz ich odprowadzać do rowu.
Wymagane dokumenty
Masz obowiązek zawarcia umowy z przedsiębiorcą świadczącym usługi opróżniania osadnika oczyszczalni. Możesz zawrzeć umowę z więcej niż jednym przedsiębiorcą. Po wykonaniu usługi przedsiębiorca wystawi fakturę. Zachowaj ją do ewentualnej kontroli.
Listę przedsiębiorców posiadających zezwolenie na terenie gminy Oświęcim znajdziesz w na stronie internetowej BIP gminy Oświęcim https://bip.malopolska.pl/ugoswiecim.
Jak często opróżniać osadnik oczyszczalni?
Osadnik oczyszczalni powinien być opróżniany z częstotliwością wynikającą z dokumentacji technicznej oczyszczalni. Częstotliwość należy również dostosować do potrzeb – jeżeli ilość osadów jest większa, co może spowodować nieprawidłowe działanie oczyszczalni, rozważ częstsze opróżnianie osadnika.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 399 z późn. zm.).
Uchwała Nr LVIII/485/22 Rady Gminy Oświęcim z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie: regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Oświęcim (Dz. Urz. Woj. Małop. z 2022 r. poz. 8975.)
Więcej informacji
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, pod numerem telefonu 33 844 95 76 lub mailowo: odpady@gminaoswiecim.pl
Uwaga – za pośrednictwem e-maila nie możesz złożyć zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków.